> Zbiorniki-na-deszczowke

Zbiorniki na deszczówkę

Zbiorniki na deszczówkę to urządzenia służące do gromadzenia wody deszczowej, a następnie wykorzystania jej w różnorodny sposób. Wodę zgromadzoną w zbiorniku można zużyć np. do spłukiwania toalet czy nawadniania roślin, lecz zbiorniki takie mogą również pełnić funkcję retencyjną, co ma znaczenie przy dużych opadach. Chronią wówczas przed zalaniem terenu.

Co można zyskać dzięki zbiornikom na wodę deszczową? Przede wszystkim zastosowanie tego typu rozwiązań w gospodarstwie domowym przynosi oszczędności finansowe, a zatem inwestycja zwraca się po pewny czasie. Szacuje się, że dzięki zbiornikom na deszczówkę można zmniejszyć koszty zużycia wody nawet do 50%. Dodatkową wartość z wykorzystania zbiorników stanowi efekt ekologiczny.

Jaki zbiornik na wodę deszczową wybrać?

Podziemne zbiorniki na wodę deszczową są niewidoczne, dzięki czemu nie wymagają dodatkowego miejsca bezpośrednio na działce, a tym samym nie szpecą swoim wyglądem otoczenia. Mimo to, jedną z niezbędnych decyzji dotyczących zakupu zbiornika jest wybór urządzenia o odpowiedniej wielkości. I tak, większy zbiornik może zgromadzić większą ilość wody, lecz zbyt duży nie zawsze musi być optymalnym rozwiązaniem. Decydując bowiem o jego wyborze należy wziąć pod uwagę powierzchnię dachu, gdyż to właśnie woda spływająca z niego rynnami wypełni wnętrze zbiornika. Kolejną kwestię stanowią średnie roczne opady. Uwzględniając powyższe czynniki można dopiero oszacować jaka kubatura urządzenia będzie najbardziej optymalna.