Szambo ekologiczne, czyli jakie?
W przypadku, kiedy nie gospodarstwo nie może zostać podpięte do sieci kanalizacyjnej, wykorzystuje się dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest budowa szamba, drugim instalacja przydomowej oczyszczalni ścieków. Współcześnie stare, nie zawsze szczelne szamba są coraz częściej zastępowane dużo bardziej praktycznymi i bezpiecznymi dla środowiska szambami ekologicznymi. Na rynku znajdziemy szamba z materiałów sztucznych oraz z betonu. Taki zbiornik stanowi udoskonalenie znanych od lat szamb. Ponieważ nowoczesne rozwiązania są szczelnie, więc szambo może być umiejscowione na różnych gruntach. Jednak na terenie o wysokim poziomie wód gruntowych pewne problemy mogą stanowić zbiorniki z tworzywa sztucznego. Zdarza się, że po ich opróżnieniu zostają wypchnięte ku górze na skutek wyporu hydrostatycznego. W takich sytuacjach lepiej instalować zbiorniki betonowe.
Szambo z tworzywa – szambo z betonu
Jak zostało wspomniane powyżej istnieją dwa typy szamb ekologicznych, czyli wykonane z tworzyw sztucznych oraz z betonu. Aby szambo z tworzywa sztucznego było odpowiednio szczelne, wykorzystuje się metodę trójwarstwowej budowy ścianek. Do produkcji wykorzystuje się laminaty, stworzone z żywic poliestrowych zbrojonych. Użycie takiego materiału sprawia, że gotowy produkt ma szereg właściwości wytrzymałościowych. Ich ściany są odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie warunków atmosferycznych. Szambo ekologiczne wykonane z betonu również powinno gwarantować szczelność. Dzięki połączenia środków chemicznych z betonem został uzyskany efekt ścian, które nie posiadają przesiąkliwości, którą charakteryzowały się szamba tradycyjne. Na rynku znajdziemy zbiorniki betonowe jednokomorowe, dwukomorowe monolityczne i wielokomorowe łączone.
Szamba ekologiczne – montaż
Szamba ekologiczne dostarczane są zazwyczaj w formie gotowych konstrukcji, umieszczanych we wcześniej wykonanym wykopie. Zazwyczaj szerokość i długość wykopu należy standardowo powiększyć o 1 m w stosunku do gabarytów zbiornika. Należy pamiętać, że wysokość wykopu trzeba bezpośrednio dopasować do położenia rury kanalizacyjnej.