Przydomowa oczyszczalnia ścieków: montaż i eksploatacja
Przydomowa oczyszczalnia ścieków to jedno z najbardziej uniwersalnych rozwiązań z zakresu gromadzenia i odprowadzania ścieków użytkowych z gospodarstw domowych. Warto więc dowiedzieć się, jakie są najważniejsze korzyści tego rozwiązania pod względem montażu oraz eksploatacji systemu.
Kiedy i gdzie warto zaplanować montaż przydomowej oczyszczalni ścieków?
Przydomowa oczyszczalnia ścieków może być zamontowana w zdecydowanej większości gospodarstw domowych. Takie rozwiązanie jest szczególnie zalecane w przypadku miejsc, w których nie można skorzystać z kanalizacji komunalnej. Zapewnia sporą swobodę dla inwestorów, którzy nie muszą ograniczać się wyłącznie do wyboru działek z doprowadzonym już przyłączem.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków to doskonała opcja nie tylko dla osób planujących budowę domu jednorodzinnego, ale również domków letniskowych zlokalizowanych np. pod lasem czy w górzystych terenach.
Wiele osób obawia się wysokich kosztów montażu przydomowej oczyszczalni ścieków. Koszt zakupu i montażu systemu zminiaturyzowanej oczyszczalni mechaniczno-biologicznej jest porównywalny z założeniem instalacji standardowego szamba. W dłuższej perspektywie jest to opłacalne rozwiązanie, ponieważ koszt obsługi oczyszczalni biologicznej jest niski. Osad trzeba wybierać stosunkowo rzadko: co 1,5 – 2 lata. Co więcej, obsługa takiej oczyszczalni jest bardzo łatwa. Proces oczyszczania jest bezobsługowy, a awarii nie ma co ulec.
Biologiczne oczyszczalnie to nowoczesne i zaawansowane technologicznie urządzenia, które wyróżniają się bardzo wysokimi parametrami redukcji zanieczyszczeń. Ostatecznym produktem oczyszczalni jest oczyszczona ze wszystkich szkodliwych substancji woda, która może być odprowadzona np. do rzeki, rowu, oczka wodnego lub bezpośrednio do gruntu. Zredukowane są wszelkie nieprzyjemne zapachy, które niestety często wydobywają się ze standardowego szamba.
Eksploatacja biologicznej oczyszczalni
Jak już zostało wspomniane, obsługa oczyszczalni jest bardzo łatwa, a okresowo wykonywane czynności eksploatacyjne nie są zbyt angażujące. Przede wszystkim raz na pół roku należy wyciągnąć z osadnika gnilnego filtr (kosz wypełniony keramzytem) i zawartość wysypaną z kosza dokładnie przepłukać wodą. Co 1,5 – 2 lata (w zależności od ilości osadu) zbiornik wymaga opróżnienia z osadu.
Przed rozpoczęciem używania trzeba podać dawkę inicjującą biopreparatu dostarczonego w komplecie z nową oczyszczalnią. Zaleca się systematyczne wspomaganie procesów biologicznych preparatem wpuszczanym przez WC w odstępie dwutygodniowym.