Co musisz wiedzieć o biologicznych oczyszczalniach ścieków?
Budowa domu to niewątpliwie jedna z większych inwestycji, która wiąże się z niemałym nakładem finansowym i koniecznością podjęcia istotnych decyzji, które będą odpowiedzią na najważniejsze potrzeby domowników. Jedną z istotniejszych kwestii jest wybór odpowiedniego sposobu odprowadzania nieczystości z gospodarstwa domowego. Rosnącą popularnością cieszą się przydomowe oczyszczalnie ścieków, które doceniają szczególnie te osoby, które cenią sobie ekologiczny styl życia. Co musisz wiedzieć o biologicznych oczyszczalniach ścieków? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
Zasada działania biologicznych oczyszczalni
Bez względu na to, który system oczyszczalni zostanie wybrany, zawsze będzie on wyposażony w zbiornik osadnika gnilnego. To tam w pierwszej kolejności trafiają wszystkie nieczystości, gdzie są rozdzielone na części stałe oraz ciekłe. Etap ten nazywa się oczyszczaniem mechanicznym beztlenowym, który prowadzi do zredukowania zanieczyszczeń o ok. 60%. To jak będzie wyglądać kolejny etap oczyszczania, zależy od modelu wybranej oczyszczalni ścieków. Obecnie wyróżnia się następujące rodzaje systemu:
- ze złożem biologicznym,
- z osadem czynnym,
- gruntowo-roślinna,
- z filtrem piaskowym,
- drenażowa rozsączająca.
Jak wybrać miejsce pod przydomową oczyszczalnię ścieków?
Miejsce, w którym można umieścić oczyszczalnię ścieków, musi spełniać szereg norm. Przede wszystkim, warto pamiętać o tym, że zbiornik na nieczystości powinien znajdować się możliwie najbliżej budynku mieszkalnego – najlepiej, jeżeli będzie on umieszczony bezpośrednio przy pionie kanalizacyjnym. W ten sposób skrócona zostaje długość przewodów kanalizacyjnych. Ponadto, jest to rozwiązanie, które ogranicza utratę temperatury odprowadzanych nieczystości, co przekłada się na zwiększenie produktywności oczyszczalni. Pamiętać należy także o odpowiednim odprowadzeniu gazów – w przypadku braku rozwiązania gwarantującego bezpieczne usunięcie gazów, główny zbiornik oczyszczalni powinien zostać umieszczony min. 5 metrów od domu. Warto pamiętać także o konieczności zachowania odpowiednich odległości pomiędzy osadnikiem i określonymi elementami znajdującymi się na działce. Należą do nich:
- studnia głębinowa – odległość powinna wynosić 15 metrów,
- rury wodociągowe i gazowe – wymagana odległość to 1,5 metra,
- kable energetyczne – powinny być oddalone od osadnika o 0,8 metra,
- granica działki i drogi – odległość pomiędzy tymi elementami a osadnikiem to 2 metry,
- drzewa – wymagają zachowania 3-metrowego odstępu.