Strona Główna > Przydomowe-oczyszczalnie
Przydomowe oczyszczalnie ścieków
Proponujemy Państwu biologiczne oczyszczalnie ścieków BIOFICIENT oraz BIODISC renomowanej firmy KINGSPAN . Na dzień dzisiejszy jest to firma wiodąca na europejskim rynku technologii oczyszczania ścieków. Posiadamy w ofercie przydomowe oraz komercyjne oczyszczalnie ścieków obsługujące do 300 RLM. Gwarantujemy ceny producenta oraz serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Zapraszamy do zapoznania się z przedstawionymi materiałami i do kontaktu z naszą firmą.
Bio oczyszczalnia ścieków – nowa generacja
Oprócz szamb ekologicznych nasza firma proponuje Państwu również bio oczyszczalnie ścieków nowej generacji. Nowe oznacza w tym przypadku, że taką oczyszczalnię biologiczną można zainstalować nawet w miejscu, gdzie nie mamy dostępu do systemu kanalizacyjnego. To również są oczyszczalnie przydomowe, które znakomicie sprawdzają się w obsłudze budynków mieszkalnych, letniskowych, obsługują budynki użyteczności publicznej lub ich niewielkie zespoły. Bio oczyszczalnie są wyjątkowo łatwe w obsłudze, ich działanie jest zgodne z działaniem pożądanym. Wynikiem ich pracy jest biodegradacja nieczystości. Nasze nowoczesne przydomowe oczyszczalnie ścieków odbierają i oczyszczają ścieki bytowo-gospodarcze w ilości nieprzekraczającej 7.5 metrów sześciennych w ciągu doby. Ten parametr zazwyczaj wystarcza gospodarstwu, nawet dużemu. Praca przydomowej oczyszczalni biologicznej jest wydajna i cicha. Nowa generacja tych stacji wnosi wiele dobrego do utylizacji nieczystości.
Jak działają przydomowe oczyszczalnie ścieków?
Ścieki bytowe doprowadzane są do zbiornika gnilnego (1), gdzie następuje sedymentacja (opadanie) zawiesin, flotacja tłuszczów i piany fermentacyjnej oraz fermentacja substancji organicznych zawartych w osadzie. Częściowo oczyszczone ścieki przepływają przez filtr doczyszczający do studzienki rozgałęźnej (2). Stąd rozdzielane są do nitek drenażowych (3). Poprzez otwory w drenach trafiają do złoża rozsączającego (4), gdzie zachodzi końcowy etap oczyszczania biologicznego z udziałem bakterii tlenowych. Napływ tlenu atmosferycznego do systemu następuje przez kominki napowietrzające (5). Ruch powietrza wywołuje ciąg w pionie kanalizacyjnym i odpowietrzeniu wyprowadzonym ponad dach, a ogrzewanych ciepłem z budynku.
Oczyszczalnia ekologiczna: elementy systemu
Osadniki gnilne to monolityczne, jednokomorowe zbiorniki o pojemności 2,1 lub 3,55 metrów sześciennych i większe o grubości ścianki 8 mm, wykonane z laminatu poliestrowo-szklanego. W górnej części zbiornika jest otwór wlotowy (06) o średnicy 160 lub 110 (07) mm otwór wylotowy o średnicy 110 mm. Właz (02) z pokrywą (03) ma średnicę 450 mm; służy do usuwania nagromadzonych osadów i kożucha. Ewentualna dodatkowa nadbudowa pozwala osadzić zbiornik niżej. Filtr (04) na wylocie posiada 37-litrowe wiadro (05) wypełnione keramzytem. Separuje on większe zanieczyszczenia i spowalnia wypływ, aby nie podrywać osadów z dna zbiornika. Dzięki zastosowaniu polietylenu zbiornik jest trwały, szczelny i lekki, co jest ważne na etapie montażu.
Studzienka rozgałęźna jest jednoczęściowym zbiornikiem z polietylenu zamykanym szczelną pokrywą. Otwór wlotowy i otwory wylotowe mają średnice 110 mm. Napływające ścieki są równomiernie rozdzielane do wszystkich nitek drenażowych. Drenaż rozsączający tworzą nacięte rury o średnicy 110 mm. Sumaryczna długość drenów zależy od ilości ścieków i przepuszczalności gruntu. Rury drenażowe układa się w obsypce ze żwiru o granulacji 40 mm.
Uwarunkowania prawne przy budowie oczyszczalni
Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,5 metrów sześciennych na dobę nie wymaga pozwolenia na budowę. Zamierzoną budowę należy zgłosić we właściwym organie (np. w Starostwie Powiatowym). W zgłoszeniu należy zamieścić:
- lokalizację oczyszczalni ścieków naniesioną na plan zagospodarowania działki,
- rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót,
- planowy termin rozpoczęcia robót,
- podstawę prawną dysponowania nieruchomością.
Budowę można rozpocząć po upływie 21 dni, o ile urząd nie wniesie sprzeciwu.
Opłacalność inwestycji
Koszt zakupu i montażu systemu zminiaturyzowanej oczyszczalni mechaniczno-biologicznej jest porównywalny z założeniem instalacji ze zbiornikiem bezodpływowym (szambo). Zyskiem jest minimalny koszt eksploatacji, bowiem osad trzeba wybierać stosunkowo rzadko: co 1,5 – 2 lata. Proces oczyszczania jest bezobsługowy, a awarii nie ma co ulec.
Czynności eksploatacyjne oczyszczalni
1. Raz na pół roku należy wyciągnąć z osadnika gnilnego filtr (kosz wypełniony keramzytem) i zawartość wysypaną z kosza dokładnie przepłukać wodą.
2. Raz na 1,5 – 2 lata (w zależności od ilości osadu) zbiornik należy opróżnić z osadu.
3. Przed rozpoczęciem używania należy podać dawkę inicjującą biopreparatu dostarczonego w komplecie z nową oczyszczalnią. Zaleca się systematyczne wspomaganie procesów biologicznych preparatem wpuszczanym przez WC w odstępie dwutygodniowym.
Biooczyszczalnie ścieków: warunki stosowania
Przydomowe oczyszczalnie ścieków z drenażem rozsączającym mogą być budowane na terenach, gdzie spełnione są następujące warunki:
- poziom wód gruntowych powinien znajdować się na głębokości poniżej 1,5 metra od dna rury drenażowej
- grunt rodzimy, na którym będzie budowana oczyszczalnia z drenażem rozsączającym powinien być dobrze, lub średnio przepuszczalny.
Planując budowę przydomowej oczyszczalni ścieków, należy zachować minimalne odległości osadnika i rur drenażowych od innych obiektów:
- 5 m od pokrywy osadnika do ścian budynków mających okna i drzwi, przeznaczonych na pobyt ludzi; w innych przypadkach wykop nie może osłabiać podłoża fundamentów budynku;
- 2 m od granicy działki sąsiedniej, drogi (ulicy) lub ciągu pieszego (do pokrywy osadnika gnilnego) na terenach o zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej;
- 70 m od najbliższej studni stanowiącej ujecie wody pitnej (po filtrze piaskowym – 30 m);
- 3 m od drzew (korzenie mogą wrastać przez otwory w rurach i je zatykać);
- 1,5 m od rurociągów gazowych i wodnych;
- 0,8 od kabli elektroenergetycznych;
- 0,5 m od kabli telekomunikacyjnych.
Produkujemy również oczyszczalnie ścieków z drenażem rozsączającym, przeznaczone do obsługi od 2 do 20 osób.
Wielkość stosowanego osadnika gnilnego i długość drenażu dobieramy indywidualnie do potrzeb inwestora.
Ścieki odprowadzone z naszych oczyszczalni spełniają wszelkie normy środowiskowe.