> Blog

Czy przydomowa oczyszczalnia ścieków się opłaca?

Czy przydomowa oczyszczalnia ścieków się opłaca?

Możliwość odprowadzania ścieków do sieci kanalizacyjnej jest przywilejem mieszkańców miast i mniejszych miejscowości pod warunkiem, że mają one zwartą budowę. Właściciele posesji w miejscach, gdzie budownictwo jest rozproszone muszą szukać alternatywnego rozwiązania. Idealnym pomysłem dla wszystkich tych, którzy nie mogą korzystać z kanalizacji jest budowa przydomowej oczyszczalni ścieków. (więcej…)

> Blog

Szambo ekologiczne, czyli jakie?

szamba ekologiczne

W przypadku, kiedy nie gospodarstwo nie może zostać podpięte do sieci kanalizacyjnej, wykorzystuje się dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest budowa szamba, drugim instalacja przydomowej oczyszczalni ścieków. Współcześnie stare, nie zawsze szczelne szamba są coraz częściej zastępowane dużo bardziej praktycznymi i bezpiecznymi dla środowiska szambami ekologicznymi. Na rynku znajdziemy szamba z materiałów sztucznych oraz z betonu. Taki zbiornik stanowi udoskonalenie znanych od lat szamb. Ponieważ nowoczesne rozwiązania są szczelnie, więc szambo może być umiejscowione na różnych gruntach. Jednak na terenie o wysokim poziomie wód gruntowych pewne problemy mogą stanowić zbiorniki z tworzywa sztucznego. Zdarza się, że po ich opróżnieniu zostają wypchnięte ku górze na skutek wyporu hydrostatycznego. W takich sytuacjach lepiej instalować zbiorniki betonowe. (więcej…)

> Blog

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – działanie i zalety

przydomomwa oczyszczalnia sciakow

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest doskonałą alternatywą dla szamba i cieszy się coraz większym zainteresowaniem inwestorów, których budynki nie mają dostępu do kanalizacji komunalnej. W ofertach handlowych znajdziemy kilka rodzajów oczyszczalni ścieków. Powinna być ona dobrana adekwatnie do lokalnych warunków glebowych, rozmiarów działki oraz liczby użytkowników budynku. Oczyszczalnię można kupić w firmie świadczącej kompleksowe usługi, tzn. projektowanie, uzgodnienia formalnoprawne, montaż, konserwacja, albo zajmującej się wyłącznie sprzedażą urządzeń. W drugim przypadku musimy znaleźć wykonawcę. Oczyszczalnia ścieków powinna posiadać Aprobatę Techniczną Instytutu Ochrony Środowiska potwierdzającą jej dopuszczenie do stosowania w budownictwie. (więcej…)